Textové pole: Dobrovolníci v Domově sv. Alžběty
 a jejich supervize
Textové pole: ZPĚT

Během posledního setkání dobrovolníků, které proběhlo v prostorách domova 2. října, jsme oslovili p. PhDr. ing. Petru Kantorovou, která v rámci Dobrovolnického centra ADRA zaštiťuje supervizi dobrovolníků, a poprosili o pár slov k dobrovolnictví.

 

"Být dobrovolníkem znamená věnovat nezištně a ve svém volném čase svůj um a energii ve prospěch ostatních lidí."

 

"Dobrovolníkem se může stát v podstatě kdokoliv, protože každý z nás umí něco, co může nabídnout druhým.“

Textové pole: „Dobrovolník je obyčejný člověk, který dělá neobyčejné věci. Zcela normální člověk s vyvinutým citem pro potřeby okolí.“

Důvodů, proč se lidé stávají dobrovolníky, je velké množství. Dobrovolná činnost jim může přinést pocit užitečnosti, nové zkušenosti, kontakty, nové dovednosti a mnoho dalšího. V každém případě je důležité, aby činnost dobrovolníka probíhala pod záštitou organizace, která poskytne dobrovolníkovi potřebné zázemí.

Dobročinnost provází člověka od nepaměti jako jedna z důležitých občanských ctností, které v našem „západním“ světě mají kořeny v křesťanské morálce (bez ohledu na to, zda jsme věřící či ne).

Definice dobrovolnictví v České republice je stejně problematická jako v ostatních postkomunistických zemích, ve kterých bylo dobrovolnictví v posledních čtyřiceti letech devalvováno politikou totalitního režimu, který řadu společenských činností postavil na principu dobrovolného (ale při tom povinného) socialistického kolektivismu. Současná společnost, postižená kapitalistickým šustěním bankovek, zase veřejnost učí, že je nerozumné vykonávat jakoukoliv činnost bez nároku na finanční odměnu. 

A nyní již k dobrovolnictví v Domově sv. Alžběty. Na začátku všeho byly sestry alžbětinky a Dobrovolnické centrum ADRA… V srpnu 2006 slovo dalo slovo a v současné době aktivně spolupracuje s Domovem sv. Alžběty 8 dobrovolnic, od počátku spolupráce bylo odpracováno cca 440 dobrovolných hodin. O dobrovolníky se stará kontaktní osoba v Domově sv. Alžběty – sestra M. Imelda Anna Bojková a za Dobrovolnické centrum ADRA – koordinátorka paní Marcela Lasotová.
Textové pole: Dobrovolníci pomáhají naplnit volný čas klienta. Vytváří pro něj program, pomáhají mu začít s novými koníčky, mohou s nimi chodit na procházky (pokud to zdravotní stav a počasí dovolí), komunikují spolu, čtou různé knihy a časopisy, anebo jen naslouchají. Často se tak vytvoří velice blízký vztah mezi klientem a dobrovolníkem. Vedle individuálních návštěv se někteří dobrovolníci zúčastňují také aktivizačních činností, vytvářejí zajímavé rukodělné výrobky, pomáhají při soutěžích apod.

Pravidelně se konají tzv. supervizní setkání dobrovolníků. Cílem pravidelného setkávání je především zpětná vazba od dobrovolníků, kde je společně sdílena a hodnocena práce dobrovolníků, řeší se problémy, na které narazili při své činnosti, předávají si své zkušenosti. Dále může supervize sloužit jako motivace k dobrovolné činnosti a zároveň ochrana klienta před neadekvátní aktivitou dobrovolníka apod. 

Co říci závěrem? 
Textové pole: Dveře dobrovolnictví jsou otevřené pro každého … stačí jen vstoupit a prožít něco velice osobního a naplňujícího, vyjádřeno jedním moudrým člověkem: „Někteří lidé vstoupí do našeho života a rychle z něj zase odejdou. Někteří v něm nějakou dobu zůstanou a zanechají stopy v našich srdcích. My už pan nikdy nejsme stejní.“

PhDr. ing. Petra Kantorová
Textové pole: zpět
Textové pole: nahoru